Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Box |
| Operation Type | Manual |
| Bottle Capacity | 150 ml |
| Age Group | 3-6 Months |
| Material | Polyethylene |
| Nipple Flow | Slow Flow |
| Sterilization Method | Boiling |
| Dimensions | 18(L)x 12(B) x 8(H) cm |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Khilorakart |
| Usages | For Kids Breast Feeding |
| Weight | 200 g |
| Manual Type | Yes |
| Hands Free Bra Size | Yes |
| Packaging Size | 150 ml |
Description Khilorakart New Breast Feeding Is The Choice For Babies Growth. Newborn Can Obtain Immunogenic Molecules From Breast Milk, But Sometimes You Find It Is Inconvient To Feed Your Baby Directly. You Can Breast Feed Your Child In A Better Way With Our Manual Breast Pump. It Has A Considerate Dust Proof Design To Ensure Product Cleanliness. Material Conforms To National Health Inspection Standard, No Bpa, The Product Has High Transparency, Strong Hardness, Easy To Clean, And Not Easily Deformed, Please Use Securely.
Features:-
Manual Breast Milk Pump
Passed Through Standard Quality Checks
Easy To Use
Milk uantity Scale Included
One Hand System
Natural Sucking Motion For Babies
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Box |
| Operation Type | Manual |
| Bottle Capacity | 150 ml |
| Age Group | 3-6 Months |
| Material | Polyethylene |
| Nipple Flow | Slow Flow |
| Sterilization Method | Boiling |
| Dimensions | 18(L)x 12(B) x 8(H) cm |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Khilorakart |
| Included Accessories | Feeding Nipple, Bottle |
| Country Of Origin | India |
| Weight | 200 g |
| Manual Type | Yes |
| Usages | For Kids Breast Feeding |
| Packaging Size | 150 ml |
Description
Feeding Bottle:
1. Ergonomic Bottle Shape: Ergonomic Shape Of The Bottle Helps To Hold And Feed Easily.
2. Bpa Free & 100% Serializable: Made Of 100% Bpa Free Safe Material. All Parts Are Completely Serializable.
3. Drip Proof Cap & No Leakage: Drip Proof Cap Assures Maximum Protection And Hygiene During Feeding. While Bottle Gear Guarantees Safe Closure And No Leakage.
4. Color: Transparent/ Blue; Package Contents: 2 Manual Breast Pump: 1. Portable, Soft And Non-breakable, On-colic; Ultra-light Design And Perfect For Traveling; Matching With A Nipple And Storage Gasket Makes Feeding And Milk Storage More Convenient.
Features:-
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Box |
| Dimensions | 18(L) x 12(B) x 8(H) cm |
| Material | Polyethylene |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Khilorakart |
| Manual Type | Yes |
| Usages | For Kids Breast feeding |
| Weight | 200 g |
| Hands Free Bra Size | Yes |
| Pakaging Size | 150 ml |
Description
Feeding Bottle:
1. Ergonomic Bottle Shape: Ergonomic Shape Of The Bottle Helps To Hold And Feed Easily.
2. Bpa Free & 100% Serializable: Made Of 100% Bpa Free Safe Material. All Parts Are Completely Serializable.
3. Drip Proof Cap & No Leakage: Drip Proof Cap Assures Maximum Protection And Hygiene During Feeding. While Bottle Gear Guarantees Safe Closure And No Leakage.
4. Color: Transparent/ Blue; Package Contents: 2 Manual Breast Pump: 1. Portable, Soft And Non-breakable, On-colic; Ultra-light Design And Perfect For Traveling; Matching With A Nipple And Storage Gasket Makes Feeding And Milk Storage More Convenient.
Features:-
Manual Breast Milk Pump
Passed Through Standard Quality Checks
Easy To Use
Milk uantity Scale Included
One Hand System
Natural Sucking Motion For Babies
High Temperature Resistance 120C
Liquid Silica Gel (Temperature Resistance -50C-180C )
PP (Heat Reistance -20C-110C)
BPA Free
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| No. of Suction Modes | 2 Suction Modes |
| Model Name/Number | BP01 |
| Material | fiber |
| Application Area | Breast |
| Skin Type | All Skin Types |
| Dimensions | 15*19*15 |
| Application | cupping set |
| Warranty | No |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Khilorakart |
| Country of Origin | Made in India |
Breast enlargement Double cup pumps (Premium Quality are a non-surgical method of increasing breast size. They are based on the principle of tissue expansion in response to stretching. Some clinical trials have shown that these devices can produce results.
Additional Information: